Homepage » Προβολή νέων

10.12.2008

On the proposed Athens faculty mergers

Το Δίκτυο Ανθρωπιστικών Σπουδών Αθηνών για το «Σχέδιο Αθηνά»

Πληροφορούμαστε ότι στο πλαίσιο διαρθρωτικών αλλαγών στα πανεπιστήμια της Ελλάδας προτείνεται η συγχώνευση πέντε Τμημάτων Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Αγγλικής, Γαλλικής, Γερμανικής, Ιταλικής και Ισπανικής) σε ένα Τμήμα "Ξένων Γλωσσών και Φιλολογίας".

Ως μέλη του Δικτύου Ανθρωπιστικών Σπουδών Αθηνών αντιμετωπίζουμε με μεγάλη λύπη οποιοδήποτε μέτρο που οδηγεί σε συρρίκνωση των ανθρωπιστικών σπουδών. Σε κάθε στιγμή, αλλά ακόμη περισσότερο σε εποχές κρίσης, οι ανθρωπιστικές επιστήμες παρέχουν τις αρχές και τα θεω­ρητικά εργαλεία που μπορούν να οδηγήσουν σε βιώσιμες λύσεις και θα έπρεπε να διαφυλάσσονται με ακόμη μεγαλύτερη φροντίδα. Οι ακαδημαϊκές μονάδες των οποίων προτείνεται η συγχώ­νευση αντιπροσωπεύουν επιπλέον διεθνώς καθιε­ρωμένα, διακριτά και ανεξάρ­τητα επιστημονικά πεδία και συνεισφέρουν στη σύσφιγξη των δεσμών μεταξύ του Πανεπιστημίου Αθηνών και της παγκόσμιας ακαδημαϊκής κοινότητας.

Είναι ιδιαίτερα αποκαρδιωτικό να βλέπει κανείς μια τέτοια συρρίκνωση να προτείνεται για το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το Δίκτυο Ανθρωπιστικών Σπουδών Αθηνών, όπως δηλώνεται στην ιδρυτική του διακήρυξη, επέλεξε αυτή την ονομασία "εξαιτίας του ισχυρού συμβολισμού που διέπει την πόλη των Αθηνών ως λίκνο των ανθρωπιστικών αξιών μέσω των έργων των φιλοσόφων, των ποιητών, των δραματουργών, των ρητόρων και των ιστορικών της Κλασικής περιόδου"· θα είναι εξαιρετικά θλιβερό να δεχτούν πλήγμα οι Ανθρωπιστικές Σπουδές σ’ αυτή την εμβληματική πόλη.